** ماده 1078 قانون مدنی : هر چیزی را که مالیت داشته و قابل تملک نیز باشدمی توان مهر قرارداد.

 


1 - مهریه همزمان با انعقاد ازدواج در سند رسمی یا همان سند ازدواج (نكاح واژه عربي پيمان زناشويي است) ثبت می شود. به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید. به عبارت دیگر، زن به مجرد ازدواج حق مطالبه مهریه را خواهد داشت و از مهمترین ویژگي های سند رسمی این است که لازم الاجرا است ؛ و با درخواست زن از دفترخانه تنظيم سند ازدواج براي اجراي تعهدات آن از جمله مهريه، مي توان به عنوان مثال مال موضوع مهريه را از همسر (مرد) درخواست كرد و مراجعه به دادگاه براي اين كار الزامي نيست.

 

2-  اما مطابق ماده 22 قانون حمايت از خانواده چنانچه مهريه بيش از 110 سکه تمام بهار آزادي يا معادل باشد، اگر زوج تا 110 سکه را پرداخت نکند با صلاحديد قاضي مطابق با ماده 2 قانون نحوه اجراي محکوميت‌هاي مالي عمل شده و زوج تا پرداخت اين تعداد بازداشت مي‌شود.

 

3 – در این خصوص دو مدل رایج تحریر مهریه در سند ازدواج وجود دارد 1- پرداخت به صورت عند المطالبه و 2- پرداخت به صورت عند الاستطاعه که هر کدام دارای معانی خاص خود است به شرح ذیل :

 

** مهریه عندالمطالبه یعنی : زوجه هر گاه بخواهد می تواند مهریه اش را مطالبه کند و بلافاصله باید پرداخت شود .

 

** مهریه عندالاستطاعه یعنی :هر گاه زوجه بخواهد می تواند مهریه اش را مطالبه کند ، در صورت استطاعت  مالی زوج ، باید پرداخت شود ودر غیر این صورت تا زمان استطاعت مالی زوج ، امکان پرداخت وجود نخواهد داشت . 

                                                                  

4 - مهریه از طریق ارائه دادخواست به دادگاه عمومی حقوقی خانواده هم قابل مطالبه است. زن مي تواند در صورت تمايل با نوشتن خواسته خود توسط خود يا مشاور يا وكيل دادگستري در فرم مخصوص (همان دادخواست) از دادگاه محل سكونت خود يا همسرش درخواست كند كه حكم الزام همسر را به پرداخت مهريه صادر كند.

 

5- مهريه را مي توان به اصطلاح بخشيد يا بذل کرد ویا مرد را در مورد این دین بری نمود.‌(بذل به معني بخشش به كار برده مي شود) در عين حال قانونگذار در ازدواج دائم اين حق را براي زن پيش بيني كرده است تا پيش از دريافت مهريه بتواند از انجام وظايف خود به عنوان همسر ( تمکین ) خودداري كند. 

 

6 – مهریه دین است برذمه مرد؛ بدهکاری مرد به زن بر سر مهریه فقط به این دنیا ختم نمیشود و عواقب معنوی و اخروی نیز بهمراه دارد و چنانچه مهریه در طول زندگی پرداخت نشود مثل دیون دیگر و یا حتی بدتر از آن دیون در آخرت بازخواست خواهد داشت.

 

7- هنگامی که مهریه زیاد باشد اصولاً مرد نیت بر ندادن مهریه خواهد داشت که بر اساس احادیث این کار معصیت بوده و اساس زندگی زناشوئی را زیر سوال می برد و بر اساس فتاوی علماء دین (( اگر مرد مهر زن را در عقد معین کند و قصدش این باشد که آن را ندهد و رضایت زن به عقد مشروط به قصد دادن مهر نباشد،عقد صحیح است ، ولی باید مهر را بدهد ))؛ که از مفهوم مخالف این فتوا می توان بیان نمود که اگر رضایت زن مشروط به قصد دادن مهر باشد ، عقد صحیح نیست، لذا این امر بسیار حساس را نباید ساده شمرد.

 

 

 

 

 

سايت دفتر رسمی ازدواج 248 تهران

 

 

 

ارائه خدمات عقد نکاح و مشاوره حقوقی

 

 

 

شماره تماس:

 

 

 

88335726

 

 

 

88225830

 

 

 

88225938

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین مطالب :

  تماس با ما :

  آدرس : تهران ، خیابان کارگر شمالی ، بالاتر از پمپ بنزین ، نبش کوچه زمرد ، ساختمان مهر 311 ، پلاک 1693 ، طبقه اول ، واحد 3
  تلفن : 02188225830 - 02188225938 - 02188335726
  همراه : 09123350271
  ایمیل : info@ezdevaj248.ir

  گوگل مپ :